Na personalistickom trhu od roku 1991

Ako ste minuli svoju prvú výplatu

Mnohí z nás pracujeme od kedy sme dovŕšili 18 rokov, poniektorí aj skôr. K hľadaniu prvej práce či brigády sme mali určite všetci svoje osobné dôvody či pohnútky.

Chceli sme sa osamostatniť, získať určitú dávku nezávislosti na rodičoch, hľadali sme samých seba či by nás dané povolanie v živote vôbec napĺňalo. Chceli sme mať sami rozhodovacie právo, čo spravíme s vlastnoručne zarobenými peniazmi. Asi každého prvá výplata potešila a peniažky sme utratili najlepším a zároveň najsebeckejším spôsobom: NA SEBA 🙂

 

Vytvorili sme krátky dotazník, kde sme sa Vás pýtali, kde ste minuli svoju prvú výplatu. Výsledky nájdete v grafe:

grafy

Oblečenie je samozrejme na prvom mieste. Konečne sme si mohli dopriať, čo nám rodičia nekúpili lebo to bol podľa nich zbytočný luxus. Prvé zarobené peniaze míňame na vytúžené značkové tenisky, mikiny, kabelky, tričká, plavky… Zabudnúť nesmieme ani na kozmetiku síce jej patrí len malinké percento, ale vo Vašich odpovediach sa často prelínali. Takže k novému oblečeniu samozrejme patril aj parfém, či u dievčat lesk na pery.

 

Ako môžete aj z grafu čítať tak značné percento z respondentov použilo svoju prvú výplatu na spríjemnenie si chvíľ vonku s priateľmi. Keďže väčšina našich prvých brigád bola cez leto, tak sme míňali naše prvé peniaze na pekné leto. Len málo našich respondentov spomenulo cestovanie či festivaly, ale našlo sa pár ľudí, ktorý svoje peniažky použili na dovolenku alebo na vstupenku na letný festival. 3% opýtaných minulo svoju prvú výplatu na svojich najbližších, či už to boli darčeky k narodeninám alebo nejaká pozornosť pre partnera.

 

Samozrejme tí technickejší z nás si kúpili nové mobily, prípadne si doplatili na notebooky, niektorý na lepšie audio systémy alebo si dokonca kúpili svoje prvé auto. Nemôžem nespomenúť prvé vlastné fotoaparáty, aby sme si mohli dokumentovať snáď všetko.

 

Na druhej strane Tí zodpovednejší z nás si peniažky odložili prípadne prihodili do rodinného rozpočtu. Ale nie je ich veľa, asi aj my ostatní sme časom zmúdreli a začali si peniažky časom viac odkladať na horšie časy. Česť výnimkám. Našli sa aj takí, ktorí bohužial svoju výplatu stratili, alebo prehrali, keď skúšali šťastie zdvojnásobiť svoju výplatu. Našťastie takýchto nešťastníkov nebolo veľa.

banner-formular

Najviac nás zaujali odpovede ľudí, ktorí svoju výplatu použili na ozaj vytúženú vec.

Boli tu veci ako trvalé vyžehlenie vlasov, vodičský preukaz či fanúšikovský šál obľúbeného futbalového tímu.

  • Peter z Trnavy si svoju výplatu odložil lebo si šetril na svoju prvú Gitaru.- dnes je z neho muzikant v skupine Crabslide.
  • Jano z Trnavy si kúpil permanentku na Spartak Trnava. – dnes je z neho športový redaktor v regionálnom týždenníku Trnava.
  • Simona z Košíc svoju výplatu utratila ako napísala na “šminky”. dnes je z nej vizážistka v Košiciach.

Nevybrali ste si z našich pracovných ponúk?
Záleží nám na vašom názore. Ste spokojní alebo nespokojní, povedzte nám o tom viac.